Autorica u radu objašnjava i daje primjere računovodstvenog tretmana rezervi fer vrijednosti kod otuđenja vlasničkih i dužničkih instrumenata klasificiranih u kategoriju financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit te financijskih instrumenata klasificiranih u kategoriju financijske imovine raspoložive za prodaju.
Financijsko računovodstvo
- ČlanciFinancijsko računovodstvoRačunovodstvo
Vrijednosno usklađenje imovine (dugotrajne i kratkotrajne) – pripreme za godišnji obračun za 2019. godinu
Pri izradi završnog računa, subjekt mora razmotriti postoje li određeni indikatori umanjenja vrijednosti imovine, primjerice potraživanja od kupaca, zaliha, financijske imovine, dugotrajne materijalne imovine. Ako postoje objektivni dokazi te je vrijednost imovine umanjena, potrebno je evidentirati vrijednosno usklađenje. Vrlo često dolazi do vremenske nepodudarnosti priznavanja rashoda vrijednosnog usklađenja za računovodstvene i porezne svrhe. U tom slučaju, vrijednosno usklađenje je privremeno porezno nepriznat rashod za koji je potrebno uvećati osnovicu poreza na dobit odnosno nastaje odbitna privremena razlika koja zahtijeva priznavanje odgođene porezne imovine u bilanci. U radu autorica obrađuje računovodstveni i porezni aspekt vrijednosnog usklađenja pojedinih vrsta dugotrajne i kratkotrajne imovine.
- ČlanciFinancijsko računovodstvoRačunovodstvo
Priznavanje i mjerenje ulaganja u nekretnine prema MRS-u 40 i HSFI-u 7
Autor objašnjava postupak priznavanja i mjerenja ulaganja u nekretnine prema MRS-u 40 i HSFI-u 7 te porezni tretman prihoda i rashoda povezanih s ulaganjima u nekretnine sukladno aktualnom Zakonu i Pravilniku o porezu na dobit.
- ČlanciFinancijsko računovodstvoRačunovodstvo
Priznavanje prihoda od ulaganja u vlasničke instrumente primjenom metode troška i metode udjela
Poslovni subjekti koji drže vlasničke udjele u drugim subjektima priznaju prihode temeljem ulaganja u te vlasničke udjele primjenom metode troška ili metode udjela, ovisno o visini vlasničkih udjela koje drže u drugom subjektu, utjecaju na njegovu poslovnu i financijsku politiku i mogućnosti kontrole drugog subjekta.
- ČasopisiČlanciFinancijsko računovodstvoRačunovodstvo
Računovodstveni i porezni tretman ugovornih i zateznih kamata
Stručni članak UDK 657.2 U poslovnoj praksi odobravanje pozajmica nije neobično. Računovodstveni i porezni tretman kamata na pozajmice i njihovo…
- ČasopisiČlanciFinancijsko računovodstvoRačunovodstvoRačunovodstvo i financije
Uplata člana društva u kapitalne rezerve društva s ograničenom odgovornošću
Kapital društva sastoji se od nekoliko kategorija i to: upisanog kapitala, kapitalnih rezervi, revalorizacijskih rezervi, rezervi iz dobiti, zadržane dobiti ili prenesenog gubitka te dobiti ili gubitka tekuće godine. Vrlo su česte transakcije između članova društva i društva. U ovisnosti o kategoriji transakcije ili nekog drugog poslovnog događaja, u računovodstvu, a kasnije u financijskim izvještajima, rezultat transakcije će biti iskazan na poziciji kratkoročne ili dugoročne obveze ili potraživanja, povećanju ili smanjenju kapitalne rezerve, isplate dobiti I povećanju temeljnog kapitala. Kapitalne rezerve koje su tema ovoga članka česta su pozicija na kojoj su iskazane uplate članova društva koje imaju trajni karakter. Povećanje kapitalnih rezervi moguće je kroz uplatu u novcu, unosom dobara dugotrajne ili kratkotrajne imovine, preuzimanjem duga ili unosom tražbine. U članku su kroz primjere prikazane odluke i knjigovodstveno evidentiranje promjena na strani kapitalnih rezervi.
autorica ukazuje na razlike u poreznom određenju troškova promidžbe i troškova reprezentacije te daje primjere njihovog računovodstvenog praćenja.