U ovom radu opisuju se temelji prospektnog režima. Pojašnjavaju se situacije kada je potrebno izraditi prospekt vrijednosnih papira, definira se svrha prospekta te njegov sadržaj. U fokusu ovog rada pravila su prospektnog režima u vezi s uključivanjem financijskih izvještaja izdavatelja u prospekt te pravila u vezi s primjenom računovodstvenih standarda kod sastavljanja i prezentiranja financijskih …
Iako Zakon o radu ne obvezuje poslodavca da radnicima nadoknadi trošak prijevoza na posao i s posla, upravo je taj oblik naknade najzastupljeniji u praksi. Ako obveza nije uređena niti kolektivnim ugovorom niti pravilnikom o radu niti ugovorom o radu, poslodavac može donijeti odluku o isplati naknade troškova prijevoza na posao i s posla svim …
Kolektivni ugovor o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo – sedme izmjene i dopune, sklopljen je 20. veljače 2024. godine i objavljen u Nar. nov., br. 29/24. i 35/24. – ispravak. Novi Tarifni prilog kojim su plaće određene prema složenosti poslova primjenjuje se od 1. travnja 2024. godine. U tijeku je procedura koja prethodi …
U kontekstu obračuna naknade za općekorisne funkcije šuma (OKFŠ) važno je napomenuti da nije došlo do promjene zakonske regulative te da je način obračuna ostao nepromijenjen, a jedina promjena je u tome što se obrasci sada popunjavaju u eurima. Navedeno područje uređeno je Zakonom o šumama (Nar. nov., br. 68/18. – 101/23.) i Pravilnikom o …
Osobni automobili nerijetko se, osim za poslovne potrebe, koriste i za privatne potrebe zaposlenika i drugih osoba. Kako je teško pratiti opseg korištenja za poslovne i privatne svrhe, s ciljem pojednostavljenja razgraničenja prava na odbitak pretporeza, Zakonom o PDV-u propisan je posebni porezni tretman nabave i najma osobnih automobila uključivo i svih troškova vezanih za …
Zakonom o PDV-u, člankom 48. propisana je primjena poreznog oslobođenja od PDV-a za isporuke diplomatskim i konzularnim predstavništvima, institucijama i tijelima EU te međunarodnim organizacijama. Oslobođenje se primjenjuje putem povrata PDV-a ili kao izravno oslobođenje kod trgovca. Provedba oslobođenja ovisi o tome imaju li diplomatsko i konzularno predstavništvo odnosno diplomatsko i konzularno osoblje te međunarodna …
Porezni propisi nisu izvor radnikovih prava; oni jednostavno propisuju granice i uvjete pod kojima određene vrste primitaka mogu biti isplaćene bez poreza. Na primjer, sukladno odredbama Pravilnika o porezu na dohodak, osobi koja je upućena na rad u mjesto svog prebivališta ili uobičajenog boravišta ne može se isplatiti neoporeziva dnevnica. Često se u praksi postavlja …
Prijavu poreza na dobit na novom Obrascu PD u eurima i centima dužni su najkasnije do 30. travnja 2024. godine za 2023. godinu, podnijeti obveznici poreza na dobit koji osnovicu porezu na dobit utvrđuju uz primjenu obračunskog načela. Jednako tako do 30. travnja 2024. godine i porezni obveznici koji su temeljem vlastitog zahtjeva utvrđivali osnovicu …
Uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj od 1. siječnja 2023., podnositelji obrasca PD za 2023. godinu po prvi put je popunjavaju u eurima i u centima. Ovaj članak usredotočuje se na ključne aspekte predaje prijave poreza na dobit obuhvaćajući stope oporezivanja, rokove za podnošenje PD prijave te rokove plaćanja poreza na dobit, kao …
Kada revizor prilikom formiranja mišljenja zaključi da je potrebna modifikacija revizorova mišljenja o financijskim izvještajima, revizor je odgovoran izdati izvješće odgovarajućeg oblika i sadržaja, ovisno o tome koja je vrsta modifikacije mišljenja primjerena. U članku autorica razmatra odredbe MRevS-a 705 (izmijenjenog) vezano uz izražavanje modificiranog mišljenja o financijskim izvještajima u izvješću neovisnog revizora …
Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću osniva se na jednostavniji, jeftiniji način i uopće je pravni oblik za ostvarenje poduzetništva tamo gdje za to nije potreban veći kapital. Takvo društvo kapitala može imati najviše pet članova i jednog člana uprave. Najznačajnija posebnost j.d.o.o.-a je što takvo društvo mora imati zakonske rezerve koje se koriste na zakonom …
U današnje vrijeme kada poduzetnici na izbor imaju korištenje različitih modela financiranja, povratni najam (engl. lease back) javlja se kao prihvatljiv način povećanja trenutne likvidnosti. Sve transakcije koje su sadržane u povratnom najmu najlakše bi se mogle svesti kao prodaja postojeće imovine poduzetnika i povrat te iste imovine kroz najam. Navedene transakcije provode se uzimanjem …
U današnje vrijeme neizvjesnosti i gotovo svakodnevnih promjena poduzetnici se suočavaju sa sve većim obvezama koje društvo generira iz prošlih događaja i sa sve manjom likvidnošću. Kako bi smanjili negativne učinke na društvo jedan od načina je i prijevremeni raskid ugovora o leasingu. Kako bi pojasnili porezni i računovodstveni postupak u takvim slučajevima prije svega …
Dugotrajna imovina namijenjena prodaji odnosi se na dugotrajnu imovinu čija će knjigovodstvena vrijednost biti nadoknađena prodajom, a ne korištenjem te imovine, uz uvjet da ta prodaja mora bi vrlo vjerojatna. Po ispunjenju uvjeta klasifikacije kao namijenjene prodaji, imovina će se prestati iskazivati kao dugotrajna te će se klasificirati na zasebnu stavku unutar kratkotrajne imovine. Potrebno …
Ponekad sredstva dugotrajne imovine kao cjelina više ne ostvaruju svoju funkciju za koju su namijenjena te se kao takva stavljaju van upotrebe. Određeni dijelovi takvih sredstava mogu se iskoristiti za rezervne dijelove za druga sredstva dugotrajne imovine koja su još u upotrebi. Takvi slučajevi često se javljaju kod prijevoznih sredstava i radnih strojeva, kao što …
Plaćanje predujma stvar je dogovora između stranaka. U slučajevima kada se ugovara, predujam najčešće služi za podmirivanje predviđenih izdataka isporučitelja, ali ujedno i kao osiguranje plaćanja. Bez obzira je li riječ o predujmovima u tuzemstvu ili iz inozemstva ili vezanima uz određene grane gospodarstva, potrebno je pripaziti na porezne implikacije koje se odnose na predujmove …
U ovom članku prezentiran je detaljan podsjetnik koji se odnosi na obveze sastavljanja i rokove predaje godišnjih financijskih izvještaja (GFI) za 2023. godinu. Autorica članka detaljno je ilustrirala na temelju relevantne zakonske regulative sve upute za predaju GFI za statističke potrebe, javnu objavu GFI, kao i konsolidaciju GFI …
Sklopljen je novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva (Nar. nov., br. 39/24.), s primjenom od 1. travnja 2024. godine na određeno vrijeme do 31. prosinca 2025. godine. Uz ostale promjene, Poslodavac je dužan isplaćivati osnovnu plaću za tipične poslove u ugostiteljskoj djelatnosti najmanje u iznosu koji je naveden u sljedećoj tablici: Grupa složenosti poslova Tipični poslovi Minimalna …
Udruge su obvezne primjenjivati Uredbu o zaštiti podataka. Autorica ukratko predstavlja određene pojmove, obveze i u konačnici sankcije koje će se izricati subjektima koji se ogluše o primjenu osnovnih zadaća …
Tržišno natjecanje predstavlja konkurenciju na tržištu koja pridonosi razvoju tržišta i gospodarstva, koje omogućava svim poduzetnicima pod jednakim uvjetima pristup i sudjelovanje na tržištu. Bez poštivanja načela tržišnog natjecanja odnosno u slučajevima njegova narušavanja, ne može se jamčiti da će biti ostvaren bilo koji od ciljeva, a posebno najvažniji cilj dobivanja najbolje vrijednosti za novac …
Ukupna učinkovitost i djelotvornost upravljanja u javnom sektoru kroz sve prisutne brzorastuće izazove, rizike i prilike, kao što su ESG rizici te rizici informacijske sigurnosti, zahtijeva komplementarnost te sinergiju unutarnje i državne revizije. Institut internih revizora (IIA) i Međunarodna organizacija vrhovnih revizijskih institucija (INTOSAI) ističu da interakcija i suradnja pomaže upravljačkim tijelima da dobiju sveobuhvatan …
Novi zakonodavni okvir za obračun plaća u državnoj i javnoj službi predstavlja značajan napredak s ciljem osiguranja unaprjeđenja sustava plaća na istim radnim mjestima odnosno da jednaka plaća vrijedi za jednaki rad. S obzirom na to da resor zdravstva obuhvaća preko 75.000 zaposlenih u zdravstvenim ustanovama na razini primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, kao …
Vlada RH i reprezentativni sindikati javnih službi sklopili su dana 1. ožujka 2024. godine novi Temeljni kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama, na rok od četiri godine. Istoga su dana Vlada RH i sindikati koji zastupaju državne službenike i namještenike sklopili Izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, kojim se mijenjaju …
Novim modelom sustava plaća u državnoj službi i javnim službama na temelju kojega se plaće počinju isplaćivati od 1. ožujka 2023. godine, na jedinstveni su način uređene plaće državnih službenika i namještenika i plaće zaposlenih u javnim službama. Specifičnost javnih službi sadržana je u činjenica da se dodaci koji su Zakonom o plaćama određeni kao …
Prema čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u, porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a u Republici Hrvatskoj obvezan je platiti PDV kada mu se obave građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina. Obveza se odnosi i na investitore proračunske korisnike i neprofitne organizacije kao obveznike upisane …
Inicijativa triju mora (3SI) pokrenuta je 2014. g. s vrlo jasnim ciljevima – povezivanje srednjoeuropskog i istočnoeuropskog gospodarstva i infrastrukture od sjevera do juga, u dijelu koji se odnosi na promet, energetiku i digitalnu infrastrukturu. Navedeni ciljevi ostvaruju se provođenjem projekata koji trebaju omogućiti međusobnu povezanost zemalja 3SI te pridonijeti gospodarskoj integraciji i razvoju te …
Knjigovodstvene isprave predstavljaju temelj za unos podataka u poslovne knjige i sastavljanje financijskih izvještaja. Zakonski okvir računovodstva neprofitnih organizacija knjigovodstvenu ispravu definira kao pisani dokument ili elektronički zapis o nastalom poslovnom događaju. Za knjiženje i evidentiranje poslovnih događaja u poslovnim knjigama, knjigovodstvena isprava treba biti istinita, uredna i prethodno kontrolirana. Budući da su Zakonom o …
Zakon o proračunu (Nar. nov., br. 144/21.), kao krovni akt proračunskog sustava donesen je na kraju 2021. g. i njegova primjena započela je u 2022. g. Zakon je predviđao donošenje većine podzakonskih akata u roku šest mjeseci. Na temelju njega doneseni su neki od ključnih podzakonskih akata vezanih uz proračunske procese. Posebice se to odnosi …
Ministarstvo financija pripremilo je Okružnicu o predaji financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2024. za subjekte u sustavu općeg proračuna. Autorice u članku daju kratak pregled sastavljanja, rokova predaje te ostalih specifičnih poslovnih događaja i njihovih knjigovodstvenih evidencija na koje je potrebno obratiti pozornost prilikom predaje kvartalnog financijskog izvještaja za 2024 …
Od 1. travnja 2024. godine primjenjuje se Odluka o proširenoj primjeni Kolektivnog ugovora za djelatnosti drvne i papirne industrije koji je sklopljen u prosincu 2023. i objavljen u Nar. nov. br. 5/2024. Kolektivni ugovor za djelatnosti drvne i papirne industrije proširen na sve poslodavce i radnike u RH u djelatnosti prerađivačke industrije područje C, odjeljak …
Kolektivnim ugovorom o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo – sedme izmjene i dopune (Nar. nov., br. 29/24.) koji je zaključen 20. veljače 2024. ugovoreni su novi iznosi plaća prema složenosti poslova, s primjenom od 1. travnja 2024. godine. Novi iznosi plaća primjenjuju se za plaću za travanj 2024. koja dospijeva u svibnju, a …
Broj 10 od 26. siječnja 2024. godine − Uredba o načinu financiranja decentraliziranih funkcija te izra- čuna iznosa pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za 2024. godinu − Uredba o uvjetima, načinu i postupku raspolaganja tražbinama Republike Hrvatske s naslova duga po kreditima i protestiranim državnim jamstvima u predstečajnim i …
Do 3. travnja otvorena su dva natječaja (poziva na dostavu projektnih prijedloga) iz Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. Jedan je standardni, drugi po redu poziv otvoren u okviru Programa, a drugi je novi i namijenjen dodjeli početnog kapitala za razvoj strateških projekata koji će se prijavljivati na prvi tip poziva, ali i …
U ovom članku izložit će se pravo na kontrolu privremene nesposobnosti za rad od strane poslodavca. Poslodavac ima dvije mogućnosti kontrole radnika za koje je utvrđena privremena nesposobnost za rad. Jednu vrstu kontrole predviđaju Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13., 137/13., 98/19. i 33/23.) i Pravilnik o kontroli privremene nesposobnosti za rad …
Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (Nar. nov., br. 108/17., 39/19. i 151/22., dalje u tekstu: Zakon), predviđa mogućnost da se provjere i identitet stranke mogu utvrđivati i na temelju kvalificiranog certifikata za elektronički potpis ili elektronički pečat, kao i na temelju videoelektroničke identifikacije. To su iznimke od pravila da se identitet stranke …
Za fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja pri čemu utvrđuju dohodak prema poslovnim knjigama, propisana je obveza podnošenja godišnje porezne prijave na Obrascima DOH i DOH-Z za zajedničku djelatnost, radi utvrđivanja godišnjeg dohotka za 2023. godinu. Neovisno o načinu dostavljanja poreznih prijava – korištenjem sustava ePorezna ili u papirnatom obliku, radi …
U 2023. g. izmijenjen je i dopunjen Zakon o fiskalnoj odgovornosti (Nar. nov., br. 83/23.). Ovim izmjenama proširen je obuhvat obveznika predaje Izjave o fiskalnoj odgovornosti za 2023. g. Vlada Republike Hrvatske uskladit će Uredbu o sastavljanju i predaji Izjave o fiskalnoj odgovornosti i izvještaja o primjeni fiskalnih pravila (Nar. nov., br. 95/19.), s odredbama …
Zdravstveno osiguranje umirovljenika koji se nalaze u nekoj od prekograničnih situacija, u Republici Hrvatskoj je uređeno hrvatskim zakonodavstvom, europskim pravnim propisima i međunarodnim ugovorima o socijalnom osiguranju. U članku se pojašnjavaju prava i obveze umirovljenika u području zdravstvenog osiguranja, ovisno o tome je li u prekograničnu situaciju uključena država članica EU, ugovorna država ili treća …
Od 1. siječnja 2024. godine na snazi je nekoliko izmjena i dopuna zakona koji uređuju sustav mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje: Zakon o obveznim mirovinskim fondovima, Zakon o dobrovoljnim mirovinskim fondovima i Zakon o mirovinskim osiguravajućim društvima. Izmijenjen je i Zakon o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, kojim je …
U skladu s odredbama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, roditelj koji njeguje dijete s teškoćama u razvoju ostvaruje pravo na dopust do navršene osme godine djetetovog života ili pravo na rad s polovicom punoga radnog vremena. U razdoblju korištenja tih prava, zaposlenom i samozaposlenom roditelju pripada pravo na novčanu naknadu odnosno naknadu plaće. U …
Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, korisnici mirovina se mogu zaposliti do polovine punog radnog vremena, uz istovremenu isplatu mirovine. Zapošljavanje uz isplatu mirovine dozvoljeno je korisnicima starosnih mirovina, prijevremenih i obiteljskih mirovina te invalidskih mirovina zbog smanjene radne sposobnosti. Osim u radnom odnosu do polovine punog radnog vremena, umirovljenici mogu raditi na temelju ugovora o …
Dopust trudne radnice je pravo koje ostvaruje trudna radnica temeljem propisa radnog prava, propisa zaštite na radu te propisa kojima se uređuju rodiljne i roditeljske potpore. Riječ o plaćenom dopustu na teret poslodavca koji ostvaruje trudna radnica zaposlena na poslovima štetnima za njezino zdravlje. Kada i pod kojim uvjetima trudna radnica može ostvariti pravo na …
Prilikom obračuna plaće umanjenje mjesečne osnovice može se koristiti za većinu osiguranika po osnovi radnog odnosa pa tako i za osiguranike po osnovi rada kod poslodavca s registriranim sjedištem ili mjestom poslovanja u drugoj državi članici prema kojoj se, sukladno propisima Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, primjenjuje zakonodavstvo Republike Hrvatske odnosno poslodavac diplomatsko …
Od 8. veljače 2024. godine primjenjuje se nova Odluka o visini dnevnice za službeno putovanje u inozemstvo za korisnike koji se financiraju iz sredstava državnog proračuna. Iznosi dnevnica propisani novom Odlukom za porezne se svrhe primjenjuju kao najviši neoporezivi iznosi dnevnica za inozemna službena putovanja i dnevnica za rad na terenu u inozemstvu …
Zakon o administrativnoj suradnji u području poreza i Pravilnik o automatskoj razmjeni informacija u području poreza usklađeni su s odredbama Direktive Vijeća (EU) 2021/514 (DAC 7). U skladu s ovim propisima od 1. siječnja 2023. operateri platformi obvezni su prikupljati i dostavljati informacije Ministarstvu financija, Poreznoj upravi o prodavateljima koji obavljaju aktivnosti uz naknadu i …
Prema članku 41. Zakona o PDV-u oslobođene su isporuke dobara drugom poreznom obvezniku uz dokaz o otpremi u drugu državu članicu. Kako bi se na jedinstveni način uredilo pitanje dokazivanja otpreme dobara u drugu državu članicu u uvjetima kada ne postoje fizičke granice donesena je Provedbene uredbe Vijeća (EU) 2018/1912 kojom je dopunjena Provedbena uredba …
Prema čl. 78. Zakona o PDV-u odnosno čl. 224 Direktive vijeća 2006/112/EZ, račune može sastaviti i kupac za robu ili usluge koje mu je isporučio porezni obveznik ako između dvije stranke postoji prethodni sporazum i pod uvjetom da postoji postupak za prijam svakog računa od strane poreznog obveznika koji isporučuje robu ili usluge. Radi se …
Iznajmljivači koji nemaju prebivalište na području Republike Hrvatske, a dobili su odobrenje za pružanje ugostiteljskih usluga smještaja u okviru domaćinstva ne moraju u Hrvatskoj tražiti registraciju za potrebe PDV-a samo ako posluju isključivo posredstvom hrvatskih turističkih agencija. U ovom slučaju obveznik PDV-a je domaća turistička agencija. Međutim, ako nerezident usluge smještaja obavlja izravno gostima ili …
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak od 1. siječnja 2024. godine povećana je stopa poreza na dohodak ostvarenog isplatom dividendi i udjela u dobiti s 10 % na 12 %. Stopa od 12 % primjenjuje se na oporezivi dohodak od dividendi i udjela u dobiti koji se isplaćuje od 1. siječnja 2024. godine, neovisno o …
Okolišna, društvena i upravljačka pitanja (ESG), kao i jačanje svijesti o potrebi primjene koncepta održivosti u EU su postala glavna žarišna točka za široku lepezu dionika pa tako i za (revizijske) profesije koje pružaju angažmane izražavanja uvjerenja o održivosti. Novom Direktivom o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD), kao i novim Standardima izvještavanja o održivosti (ESRS) …
Stanja i transakcije s povezanim strankama potrebno je odgovarajuće računovodstveno evidentirati i objaviti u financijskim izvještajima u skladu s primjenjivim okvirom financijskog izvještavanja, s obzirom da njihov utjecaj na poslovanje subjekta može biti značajan. Mnoge transakcije s povezanim strankama nastaju tijekom uobičajenog i redovnog poslovanja te u takvim okolnostima ne nose veći rizik značajnog pogrešnog …
U vremenu intenzivnih klimatsih prmjena kao i elementarnih nepogoda sve više se javljaju problemi rješavanja stečajeva poslovnih subjekata. U ovom članku autor se dotiče jednog aktualnog, ali i prilično starog računovodstvenog pitanja, a to je procjena koja se sve više pretvara u manipulaciju vrijednosti stečajne mase. Međutim, nije procjena jedini problem jer se javljaju i …
Po završetku obračunskog razdoblja podvlači se crta i sastavljaju financijski izvještaji koji postaju predmetom daljnje analize i utvrđivanja jesu li ostvareni rezultati bili bolji ili lošiji od planiranog, prošle godine, prosjeka industrije ili primjerice konkurenata. Kako bi se dobio bolji uvid u financijsko stanje i uspjeh poduzeća te dobila jasnija slika poslovanja, osim analize bilance …
Kada poslovni subjekt u svojoj imovini drži nekretnine poput zemljišta i zgrade, dijela zgrade ili oboje, s namjerom ostvarivanja prihoda od najma, porasta tržišne vrijednosti ili oboje, takva imovina klasificira se pod imovinom vezanom uz ulaganje u nekretnine. Takva namjena ulaganja u nekretnine različita je od namjene nekretnina koje poduzeće ima u svojoj imovini kako …
Rezerviranje predstavlja obvezu čija je priroda jasno određena i za koju je na datum bilance vjerojatno ili sigurno da će nastati, međutim postoji neizvjesnost u pogledu iznosa ili datuma kada će nastati. Rezerviranje, kao obvezu neodređenog vremena i/ili iznosa, potrebno je priznati kao rashod razdoblja samo ako su zadovoljeni određeni zahtjevi propisani računovodstvenim standardima, a …
Hrvatski porezni obveznici sve su češće u situacijama u kojima su dužni platiti porez u poreznoj jurisdikciji koja nije njihova. S obzirom na suverenost svake pojedine države, postoji mogućnost da obavljanje poslovanja u inozemstvu podliježe i plaćanju poreza u toj državi. Ako hrvatski porezni obveznik ostvari prihode ili dobit izravno iz inozemstva koji podliježu porezu …
Udruge, zaklade, ustanove i sve druge pravne osobe iz čijeg osnivačkog akta proizlazi da nisu osnovane s ciljem stjecanja dobiti te državna tijela i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koja su u protekloj godini bile organizatori volontiranja, dužni su do 31. ožujka 2024. godine podnijeti izvješće o volontiranju za proteklu 2023. godinu …
Početkom ove godine u skladu sa sveobuhvatnim promjenama u sustavu plaća javnih službi stupio je na snagu Zakon o plaćama u državnoj službi i javnim službama koji, između ostaloga, predviđa intervenciju u ugovore o radu službenicima i namještenicima u skladu sa Zakonom i uredbom koja ima stupiti na snagu 1. ožujka 2024. Kako su se …
Trgovcem se prema čl. 4. Zakona o trgovini smatra pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanja usluga u trgovini pa djelatnost trgovine može obavljati samo za to registrirani trgovac. Tako se često javljaju pitanja može li ustanova ili neprofitna organizacija obavljati djelatnost trgovine u manjem opsegu? Primjerice, može li …
Svi naručitelji, obveznici javne nabave dužni su do 31. 3. 2024. godine izraditi statističko izvješće o javnoj nabavi za 2023. godinu. Izvješće se izrađuje putem Elektroničkog oglasnika javne nabave generiranjem podataka o objavama sklopljenih ugovora o javnoj nabavi i ručnim upisivanjem podataka o jednostavnoj nabavi. Za statističke potrebe unose se podaci jednostavne nabave za nabave …
Novi Pravilnik o izobrazbi u području javne nabave objavljen je u Nar. nov., br. 154/23. i stupio je na snagu 1. siječnja 2024. godine. Pravilnikom se propisuju program izobrazbe, planiranje, način provedbe izobrazbe, način izdavanja i obnavljanja certifikata te druga bitna pitanja u vezi s izobrazbom u području javne nabave. Značajna novina odnosi se na …
Temeljem Zakona o računovodstvu, obvezi revizije podliježu godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji dioničkih društava, komanditnih društava i društava s ograničenom odgovornošću čiji pojedinačni odnosno konsolidirani podaci u godini koja prethodi reviziji prelaze pokazatelje u barem dva od sljedeća tri uvjeta: – iznos ukupne aktive 1.990.842,13 €, – iznos prihoda 3.981.684,25 € i …
Inicijativa triju mora je relativno novi oblik regionalne suradnje u srednjoj Europi. To je neformalna, komercijalno vođena platforma za suradnju 12 država članica Europske unije između Jadrana, Baltika i Crnog mora pokrenuta u ljeto 2016., radi pružanja potpore pri ostvarivanju zajedničkih prekograničnih strateških projekata s naglaskom na energetsku, prometnu i digitalnu povezanost uključenih zemalja. U …
Sve neprofitne organizacije koje po odredbama Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija obvezno vode dvojno knjigovodstvo, trebaju provoditi samoprocjenu učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja sustava financijskog upravljanja i kontrola. Popunjavanje Upitnika kao načina provođenja samoprocjene sustava za 2023. godinu mora se obaviti najkasnije do 30. ožujka 2024. godine. Autori u članku pojašnjavaju pitanja i …
Korištenje prenesenih viškova i pokriće manjkova u proračunskom računovodstvu propisano je čl. 82. st. 2. Pravilnika o proračunskom računovodstvu i računskom planu. Za donošenje odluke o raspodjeli rezultata potrebno se pridržavati ograničenja iz Zakona o proračunu. Korištenje viškova s ciljem planiranja nove potrošnje i novih rashoda obvezno rezultira izmjenama i dopunama financijskog plana/ proračuna, a …
Pravilnik o polugodišnjem i godišnjem izvještaju o izvršenju proračuna i financijskog plana koji je stupio na snagu 25. srpnja 2023. i objavljen u Nar. nov., br. 85/23., donesen je na temelju čl. 76. st. 3. i čl. 81. st. 3. Zakona o proračunu. Prvi izvještaj koji su proračunski i izvanproračunski korisnici izrađivali temeljem odredbi Pravilnika …
Na temelju čl. 47. Zakona o proračunu1 Vlada je Uredbom o načinu ocjene i postupku odobravanja investicijskih projekata propisala način ocjene i postupak odobravanja investicijskih projekata. Uredba je objavljena u Nar. nov., br. 158/23. te je stupila na snagu 30. prosinca 2023. Obveznici uredbe su proračunski korisnici i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji …
Branka Viduka, dipl. oec., Fina U ovom članku autorica je pripremila podsjetnik za sastavljanje i predaju godišnjih financijskih izvještaja poduzetnika. 1. UVOD Sastavljanje i predaja godišnjih financijskih izvještaja (GFI) obveznika plaćanja poreza na dobit regulirano je Zakonom o računovodstvu (NN br. 78/15, 134/15 120/16, 116/18, 42/20, 47/20, 114/22 i 82/23, dalje u tekstu Zakon), kojima …
Broj 156 od 27. prosinca 2023. godine – Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dobit – Odluka o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak Grada Imotskog – Odluka o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području Grada Komiže – Odluka o izmjenama Odluke o gradskim porezima Grada Križevaca – …
Od 1. veljače do 5. lipnja 2024. za prijave je otvoren poziv na dodjelu bespovratnih sredstava pod nazivom „Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije“. Poziv je otvoren, na temelju kriterija razvijenosti u odnosu na prosjek Europske unije, poduzetnicima iz svih hrvatskih županija osim iz Grada Zagreba. Pozivom će se sufinancirati projekti konzorcija …
Ugovor o zakupu i ugovor o najmu spadaju u tipizirane ugovore (contractus nominati), što znači da su prepoznati od zakonodavca kao dvije zasebne vrste ugovora. Iako ih se često miješa u praksi njihova je svrha potpuno drugačija. Temeljni zakon koji uređuje ova dva ugovora je Zakon o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05. do 155/123.) …
Opća uredba o zaštiti podataka bila je jedna od najaktualnijih tema 2018. godine. Zbog vrlo visokih novčanih kazni, svi poslovni subjekti nastojali su poslovanje uskladiti sa zahtjevima GDPR-a. Za potrebe usklađenja koristile su se prije svega smjernice Radne skupine Europske komisije osnovane Direktivom 95/46/EZ. U međuvremenu je radnu skupinu zamijenio Europski odbor za zaštitu podataka, …
Hotelijerstvo je djelatnost s međunarodnim karakterom poslovanja što uvjetuje prihvaćanje čitavog niza međunarodnih standarda informiranja i komuniciranja na tržištu. Uniform System of Accounts for the Lodging Industry (USALI) predstavlja općeprihvaćeni standard praćenja rezultata poslovanja u svjetskom hotelijerstvu koji je namijenjen menadžmentu, vlasnicima, investitorima te financijskim institucijama, a čija primjena u hrvatskom hotelijerstvu omogućuje usporedbu rezultata …
Udruženje obrtnika, područne obrtničke komore i Hrvatska obrtnička komora čine jedinstven sustav organiziranosti obrta. Članstvo u Hrvatskoj obrtničkoj komori je obvezno, čime se osigurava siguran priljev sredstava za obavljanje zakonske i statutarne dužnosti. Kako je početkom ove kalendarske godine izmijenjen Zakon o porezu na dohodak u dijelu koji utvrđuje visinu osnovnog osobnog odbitka o kojemu …
Osobe koje ostvaruju dohodak od samostalne djelatnost (obrtnici, osobe koje obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja i poljoprivrednici) mogu, uz ispunjavanje propisanih uvjeta, u godišnjoj prijavi poreza na dohodak za 2023. godinu iskazati: olakšice propisane za potpomognuta područja jedinica lokalne samouprave razvrstanih u I. skupinu po stupnju razvijenosti i za područje Grada Vukovara; poticaje zapošljavanja; poticaje istraživanja …
Fizičke osobe koje obavljaju djelatnost obrta i s obrtom izjednačenu djelatnost, djelatnost slobodnih zanimanja te djelatnost poljoprivrede i šumarstva, a dohodak od navedenih samostalnih djelatnosti utvrđuju na temelju podataka iskazanih u poslovnim knjigama i evidencijama, moraju do kraja mjeseca veljače tekuće godine podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak za prethodnu godinu na propisanom DOH obrascu, …
Pravilnik o vođenju matične evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje temeljni je akt Zavoda za mirovinsko osiguranje kojim se uređuje vođenje matične evidencije o osiguranicima, obveznicima doprinosa i korisnicima prava, a podaci iz matične evidencije koriste se za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja, provedbu tog osiguranja i za druge potrebe uređene općim aktima. Raniji Pravilnik …
Člankom 12. Zakona o mirovinskom osiguranju propisana je obveza osiguranja za članove uprave, izvršne direktore i likvidatore trgovačkih društava te za upravitelje zadruga, ako nisu osigurani po drugoj osnovi. Ako su osigurani po bilo kojoj drugoj osnovi temeljem koje su upisani u matičnu evidenciju mirovinskih osiguranika, nemaju obvezu osigurati se po čl. 12. Zakona o …
Dana 17. listopada 2023. usvojena je Direktiva Vijeća (EU) 2023/2226 o izmjeni Direktive 2011/16/EU o administrativnoj suradnji u području oporezivanja (dalje u tekstu: DAC8), koja predstavlja sedmu izmjenu Direktive 2011/16/EU o administrativnoj suradnji u području oporezivanja (dalje u tekstu: DAC (2011/16)). DAC8 proširuje opseg trenutnog režima EU-a za automatsku razmjenu informacija (dalje u tekstu: AEOI) …
Porezni obveznici upisani u registar obveznika PDV-a koji u poslovnim knjigama imaju evidentirane dospjele, a nenaplaćene tražbine, koje su dospjele sukladno rokovima ispunjenja novčanih obveza propisanim Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, dužni su sastaviti statističko izvješće o dospjelim, a nenaplaćenim tražbinama po računima za isporuku dobara i usluga sa stanjem na dan 31 …
S primjenom od 1. siječnja 2014. godine stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u. Osnovne izmjene odnose se na usklađivanje s propisima EU na području PDV-a vezano za uvođenje određenih zahtjeva za pružatelje platnih usluga radi suzbijanja prekograničnih prijevara u vezi s PDV-om, zatim na izmjene odredbi o načinu ispravka …
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, od 1. siječnja 2023. godine uređeno je porezno obilježje primljenih napojnica. Napojnica je neoporezivi primitak stjecatelja do visine 3.360,00 eura godišnje, a razlika preko toga iznosa oporezuje se kao drugi dohodak, stopom poreza od 20 % i oslobođena je obveze doprinosa. Neoporezivi i oporezivi iznosi napojnica iskazuju se u …
Pravo na osobni odbitak može koristiti porezni obveznik koji ostvaruje dohotke iz kategorije godišnjih dohodaka. Ovisno o izvoru dohotka, osobni odbitak se koristi tijekom poreznog razdoblja pri obračunu predujmova poreza na dohodak ili kod godišnje prijave poreza na dohodak. Isto tako, Porezna uprava u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak uzima u obzir godišnje …
Obveznici ispostavljanja obrasca INO-DOH trebali su do 31. siječnja 2024. godine Poreznoj upravi dostaviti obrazac INO-DOH za 2023. godinu. Ako obveznik ispostavljanja obrasca INO-DOH naknadno utvrdi da su podaci u obrascu INI-DOH koji je preuzela Porezna uprava netočni, dužan je dostaviti ispravak obrasca INO-DOH. Isto tako, ako se nakon predaje izvornog obrasca utvrdi kako je …
Porezna uprava po službenoj dužnosti za građane provodi poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak te im dostavlja privremeno porezno rješenje s utvrđenim iznosom poreza na dohodak za uplatu ili za povrat, najkasnije do 30. lipnja 2024. godine za 2023. godinu. Međutim, ako građani na koje se primjenjuje poseban postupak …
Pravilnikom o porezu na dobit, a prema odredbama Zakona o doprinosima propisana je obveza utvrđivanja doprinosa po osnovi obavljanja druge djelatnosti fizičkim osobama obveznicima poreza na dobit. Navedeno se odnosi na sve fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost kao drugu djelatnost i u sustavu su poreza na dobit. Drugom djelatnošću smatra se samostalna djelatnost koju …
Osnovicu poreza na dobit i pri prijavi poreza za 2023. godinu moguće je ostvariti korištenjem mogućnosti dodatnog umanjenja osnovice za određeni postotak troškova nastalih po osnovi obrazovanja i izobrazbe. Olakšica je uređena Zakonom o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu (Nar. nov., br. 109/07., 134/07., 152/08. i 14/14.) i Pravilnikom o sadržaju evidencije državne potpore …
Menadžment je odgovoran za pretpostavke i procjene koje su korištene pri sastavljanju financijskih izvještaja subjekta. Jedna od najvažnijih procjena menadžmenta odnosi se na procjenjivanje sposobnosti subjekta da nastavi poslovanje temeljem neograničenog vremena poslovanja (engl. going concern). Odgovornost revizora je da tijekom obavljanja postupka revizije, temeljem prikupljenih dokaza, razmotri primjerenost menadžmentove procjene vremenske neograničenosti poslovanja te …
Hrvatska gospodarska komora je pravna osoba, samostalna stručno-poslovna organizacija gospodarskih subjekata koja se osniva radi promicanja, usklađivanja i zastupanja zajedničkih interesa te rješavanja njihovih sporova u zemlji i inozemstvu. Veliki broj poslovnih subjekata više nije u obvezi plaćati komorski doprinos. Podsjećamo na obveze subjekte koji su ostali obveznici plaćanja …
U radu se prikazuje primjena alata analize financijskih izvještaja na primjeru poduzeća iz uslužne djelatnosti. Autori diskutiraju o specifičnostima financijskih izvještaja poduzeća koja se bave pružanjem uslugama te potom komentiraju strukturne izvještaje i provode analizu trenda promatranog slučaja. Uz izračun financijskih pokazatelja te njihovu elaboraciju, u radu se može pronaći i primjer prijedloga vizualnog prikaza …
Djelatnost ugostiteljstva obuhvaća pružanje usluga smještaja u posebno kategoriziranim ugostiteljskim objektima, pružanje usluga prehrane te usluživanje pića i napitaka. Svaka od ovih djelatnosti ima svoje posebnosti kod računovodstvenog praćenja i obračuna PDV-a te poreza na potrošnju. U nastavku članka autorica daje primjere obračuna PDV-a i poreza na potrošnju, ovisno o vrsti ugostiteljskih usluga te primjere …
Djelatnost trgovine može se obavljati kao trgovina na veliko, trgovina na malo ili kao posredovanje u prodaji robe. Zakonom o trgovini propisani su uvjeti za obavljanje djelatnosti trgovine, radno vrijeme, mjere zabrane nepoštenog trgovanja te nadzor i upravne mjere. Pojedini oblici trgovine imaju određene posebnosti vezano za obračun PDV-a, računovodstveno praćenje robe, iskazivanje prihoda i …
Priznavanje, mjerenje, nabava i računovodstveni tretman postrojenja i opreme uobičajen je slučaj raspolaganja imovine u poslovanju poduzetnika. Takav segment dugotrajne imovine u financijskim izvještajima poduzetnika predstavlja materijalnu imovinu poduzetnika. Njegovo računovodstveno evidentiranje kao i kriterij priznavanja bit će predmetom ovog članka, uz prikaz primjera knjiženja u poslovnoj praksi poduzetnika …
U obračunskom razdoblju za određene stavke imovine i obveza mogu nastati privremene razlike između njihovih knjigovodstvenih iznosa u bilanci, tj. računovodstvene osnovice i porezne osnovice, stoga je učinke takvih razlika potrebno razmotriti prilikom utvrđivanja poreza na dobit. Privremeni karakter ovih razlika proizlazi iz činjenice što te razlike nastaju u jednom razdoblju, a ukinut će se …
Utvrđivanje poslovnog rezultata u računu dobiti i gubitka temelji se na primjeni Zakona o računovodstvu i pripadajućim standardima financijskog izvještavanja (mikro, mali i srednji poduzetnici HSFI, a veliki poduzetnici i subjekti od javnog interesa MSFI). U skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima utvrđuju se financijski izvještaji te se donose odluke o raspodjeli dobiti (ili pokriću …
U skladu s računovodstvenim propisima poduzetnici su dužni dostaviti Financijskoj agenciji radi javne objave sljedeće odluke: 1. Odluku o utvrđivanju godišnjih financijskih izvještaja od strane nadležnog tijela 2. Prijedlog Odluke o raspodjeli dobiti ili pokriću gubitka …
Klimatske promjene i njeni učinci u računovodstvu se danas sagledavaju s dva aspekta. Prvi je onaj koji razmatra utjecaj i učinke klimatskih promjena na imovinu, obveze, prihode, rashode i novčani tok. Dakle, utjecaj klimatskih promjena na financijske izvještaje. Drugi je aspekt prikupljanje i objava informacija o klimatskim promjenama u nefinancijskim izvještajima. Ovaj drugi aspekt izvještavanja …
U Narodnim novinama br. 156 od 27. 12. 2023. objavljen je Zakon o humanitarnoj pomoći. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, a njegovim stupanjem na snagu prestao je važiti Zakon o humanitarnoj pomoći (Nar. nov., br. 102/15. i 98/19.). Koliko su značajna sredstava prikupljena humanitarnim akcijama pokazuje podatak da je za vrijeme …
Godinama se očekuje uređenje propisa o plaćama u državnoj odnosno javim službama. Prvog siječnja 2024. godine sveobuhvatan propis stupa na snagu, no pravi učinci istoga će biti vidljivi tek po stupanju na snagu uredbi kojima će se utvrditi nazivi radnih mjesta, pripadajući platni razred i koeficijenti za obračun plaće. Što nam je već u ovom …
Novi Zakon o državnim službenicima, koji je objavljen u Nar. nov., br. 155/23. od 22. 12. 2023. godine, a koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024. (osim nekoliko odredbi koje kasnije stupaju na snagu) preuzeo je značajan broj odredbi bivšeg Zakona o državnim službenicima, ali je unio i nekoliko važnih novina. Jedna od značajnih …