Prema Zakonu o parničnom postupku sve su fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obvezne u predmetima (sporovima) koji se odnose na njihovu djelatnost, sa sudovima i ostalim sudionicima u sudskom procesu komunicirati elektroničkim putem. Elektronička komunikacija odvija se putem sustava e-komunikacije kojoj su navedene osobe dužne zatražiti pristup najkasnije do 19. srpnja 2023. godine. Što …
Skrivljeno ponašanje radnika predstavlja razlog za otkaz ugovora o radu. Ovisno o težini povrede, radniku se može dati jedna od dvije vrste otkaza: redoviti ili izvanredni. U slučaju blažih ili lakših povreda radnih obveza, poslodavac bi se trebao opredijeliti za redoviti otkaz ugovora o radu iz članka 115. stavka (1), podstavka 3) Zakona o radu …
Nove tehnologije imaju nemalu ulogu u osvajanju tržišta i stvaranju konkurentske klime. Internet kupovina iz udobnosti vlastitog doma potrošačima nosi brojne pogodnosti. Naš zakonodavac pokušava stvoriti što bolji zakonski okvir, što je u okolnostima brzog razvoja tehnologije ozbiljan zadatak. Djelatnost je visokoregulirana kroz Direktive i naše propise, nastoje se zaštititi potrošači, ali i olakšati poslovanje …
Ograničenje rada nedjeljom se u našoj državnopravnoj tradiciji pokušalo riješiti u više navrata. Prema novom zakonskom rješenju radno vrijeme trgovina, prodajnih objekata uređuje se na način da su trgovine zatvorene nedjeljom i u dane blagdana. Trgovac može samostalno 16 nedjelja u godini odrediti kao radne, s time da se trajanju radnog vremena prodajnih objekata od …
Posebni propis koji uređuje djelatnost trgovine je Zakon o trgovini. Trgovcem se prema ovome zakonu smatra svaka pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanja usluga u trgovini. Osim propisa o trgovini za poslovanje trgovca važne su i odredbe Zakona o zaštiti potrošača te odredbe poreznih propisa. Autorica u članku …
Samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika koju u okviru privatne prakse obavljaju doktori dentalne medicine i dentalni tehničari, prema Zakonu o porezu na dohodak ubraja se u djelatnost slobodnih zanimanja. Kao fizičke osobe koje obavljaju djelatnost slobodnih zanimanja, doktori dentalne medicine i dentalni tehničari, dohodak od te djelatnosti utvrđuju na temelju propisanih poslovnih knjiga i evidencija primjenjujući …
Za osobe koje se zbog potrebe posla kreću unutar država članica EU potrebno je općim pravilima odrediti primjenjivo zakonodavstvo države članice. Ova potreba posebno se javlja u situacijama kada radnici istovremeno obavljaju poslove za više poslodavaca iz različitih država članica, kao i slučaju kada radnici za potrebe svojeg poslodavca povremeno rade na području neke druge …
Radnik koji je odsutan s rada zbog privremene nesposobnosti za rad zbog bolesti ili ozljede (dalje: bolovanje) ostvaruje pravo na naknadu plaće. Trošak naknade plaće za bolovanje je podijeljen između poslodavca i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (dalje: HZZO) na način da za prva 42 dana bolovanja radnika (7 dana za radnike-invalide rada) naknadu plaće …
Od 1. srpnja 2023. godine na snazi je Odluka o proširenoj primjeni Dodatka I. o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora ugostiteljstva. Dodatak I. je sklopljen 26. travnja 2023. godine i njegova je primjena proširena na sve poslodavce i radnike u Republici Hrvatskoj u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, područje I, odjeljci 55 …
Od 1. srpnja 2023. na snazi je novi Pravilnik o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće, otpremnine i naknade za neiskorišteni godišnji odmor kojim je uređen obvezan sadržaj obračunskih isprava propisanih čl. 93. Zakona o radu. Izmjenama Zakona o radu, od 1. siječnja 2023. godine proširene su vrste primitaka koje su poslodavci obvezni iskazivati u obračunu …
Promjene koje se danas odražavaju u zakonodavnim prijedlozima Europske unije jednim zajedničkim nazivnikom mogle bi se staviti pod sintagmu „Vrijeme je za promjene“. Te promjene možda su i najviše vidljive na području primjene poreza na dodanu vrijednost (u daljnjem tekstu PDV-a). Što nas može očekivati te koji se smjer postavlja u poreznom sustavu Republike Hrvatske …
ESG izvještavanje je zasigurno ključni izazov u 2023. godini gdje mnoge organizacije nisu napredovale u izgradnji učinkovitih internih kontrola vezanih uz izvještavanje o okolišnim, društvenim i upravljačkim pitanjima. Zasigurno primjena učinkovitih internih kontrola na pružanje korisnih informacija o održivosti poslovanja predstavlja ključni poslovni izazov, iako su mnoge organizacije kreirale ad hoc interne kontrole oko ključnih …
Dogovoreni postupci su postupci koji su dogovoreni od strane praktičara i angažirajuće strane. Pitanjem angažmana za obavljanje dogovorenih postupaka u vezi s financijskim ili nefinancijskim predmetnim pitanjima bavi se Međunarodni standard za povezane usluge (MSPU) 4400 (izmijenjen) – Angažmani za dogovorene postupke. MSPU 4400 (izmijenjen) na snazi je za angažmane čiji su uvjeti ugovoreni na …
Kontrola podmirenja obveza, ali i veća transparentnost u načinu vođenja poslovanja, razlog su zašto društva sve manje u praksi koriste gotovinsko plaćanje. Pa iako se udio takve vrste plaćanja u ukupnim plaćanjima kontinuirano smanjuje i dalje određeni broj društava koristi navedeni vid namirenja obveza u svakodnevnom poslovanju. Gledajući strukturu takvih plaćanja, u pravilu se radi …
Prodaja putem interneta postala je uobičajeni način kupovine kod fizičkih i pravnih osoba. Jednostavnija kupnja uz smanjene troškove i bržu narudžbu neke su od pogodnosti takvog načina poslovanja. Uz internetsku prodaju veže se i jedan oblik internetske prodaje koji je u posljednje vrijeme sve popularniji, a to je kuponska prodaja. S obzirom na njegovu učestalost …
Hrvatski poduzetnici nerijetko nabavljaju prijevozna sredstva u drugim državama članicama, što je ulaskom u eurozonu još dodatno olakšano. Preuzimanjem pravne stečevine EU, usvojena su specifična pravila vezana za isporuke prijevoznih sredstava unutar EU. Za potrebe oporezivanja, a kasnije i računovodstvenog evidentiranja, bitno je utvrditi tko je isporučitelj prijevoznog sredstva te radi li se o novom …
Bilješke uz financijske izvještaje mnogim mikro poduzećima predstavljaju značajan administrativan teret. Budući da Direktiva 2013/34/EU dopušta njihovo pojednostavljenje za potrebe izvještavanja mikro poduzeća, a od 2021. godine u Hrvatskoj je u primjeni i izmijenjeni HSFI 1 koji navodi što mikro poduzeća u bilješkama trebaju objaviti, javlja se potreba njihove standardizacije upravo na temelju tih izmijenjenih …
Informacije o pitanjima održivosti postaju sve značajnije za korisnike. Poslovne odluke korisnici donose na temelju različitih informacija pri čemu, uz financijske informacije, sve značajnije danas postaju informacije o pitanjima održivosti. Pri tome su korisnici zainteresirani, između ostaloga, za informacije povezane s klimom i klimatskim promjenama, informacije o opsegu emisije stakleničkih plinova, informacije o radnim uvjetima …
U tekstu autorica daje pregled novih obveza koje poduzetnike očekuju zbog primjene europskog zakonodavstva kojim se na jasan i nedvosmislen način propisuju obveze povezane s izvješćivanjem o održivosti. Navedene će obveze biti prenesene i u hrvatsko zakonodavstvo i to kroz izmjene zakonodavnog okvira za računovodstvo, ali i zakonodavnog okvira za reviziju te u manjem dijelu …
U 2023. godini predstoje značajne izmjene i dopune Zakona o računovodstvu zbog Direktive EU 2021/2101 kojima se uvodi izvješćivanje o informacijama o porezu na dobit, a nakon toga i izmjene i dopune kojima se znatno proširuje izvješćivanje o održivosti u skladu s Direktivom EU 2022/2464, a koje se dosada nazivalo nefinancijsko izvješćivanje. Nadalje, u prvi …
U ovom aktualnom članku autorica je prezentirala najvažnije prijedloge nove porezne reforme te druge aktualnosti koje bi trebale stupiti, nakon konačnog usvajanja, na snagu 1. 1. 2024. godine …
Kako bi izvršavale svoje statutarne ciljeve radi kojih su i osnovane, udruge kao pravne osobe, mogu zapošljavati radnike temeljem ugovora o radu. Također, nema zapreke da udruga koristi i usluge fizičkih osoba izvan radnog odnosa temeljem nekog drugog ugovornog odnosa. Primjer takvog rada je i studentski rad. U okolnostima sveopćeg nedostatka radnika na tržištu rada, …
Prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi (Nar. nov., br. 18/22., 46/22. i 119/22.), dom socijalne skrbi javna je ustanova koja se osniva za pružanje šireg spektra socijalnih usluga među kojima su najvažnije: pomoć u kući, boravak, organizirano stanovanje i/ili smještaj. Dom socijalne skrbi može se osnovati kao: centar za odgoj i obrazovanje, centar za rehabilitaciju, …
PDrugim dijelom članka pojašnjava se na praktičan način provođenje ex post kontrole provedbe postupka javne nabave koji se financiraju EU sredstvima. Člankom se opisuju tematske cjeline kontrole od dana otvaranja ponuda do donošenja odluke o odabiru te samog ugovaranja te, koji su postupci naručitelja prihvatljivi kao ispravni i kao takvi nisu osnova za utvrđivanje nepravilnosti …
Rijetko je koji nacrt prijedloga zakona izazvao toliko zanimanje javnosti kao što je to bilo na upravo završenom savjetovanju s javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama. Sasvim razumljivo, s obzirom da se radi o prijedlogu Zakona koji uređuje plaće za oko 250.000 zaposlenih u javnom sektoru. U ovom …
Državnim službenicima i namještenicima i službenicima i namještenicima zaposlenima u javnim službama koji rade na radnim mjestima za koje je koeficijent iz uredbe određen u rasponu od 0,631 do 1,867, mjesečna plaća se uvećava za privremeni fiksni dodatak, počevši od plaće za lipanj 2023. godine. Ovisno o koeficijentu, privremeni dodatak iznosi 163,62 ili 130,89 ili …
Zakonom o Registru zaposlenih i centraliziranom obračunu plaća u državnoj službi i javnim službama izmijenjena je definicija javnih službi, čime je preciznije uređen i proširen krug ustanova javnih službi koje su obvezne dostavljati podatke u Registar zaposlenih, a plaće i druga primanja obračunavati i isplaćivati preko sustava COP-a. Za nove obveznike primjene Zakona, rok za …
Proračunski korisnici i neprofitne organizacije, sukladno Zakonu i Pravilniku o PDV-u, načelno mogu biti obveznici PDV-a ili samo osobe registrirane za potrebe PDV-a. Bez obzira je li određeni subjekt upisan u registar obveznika PDV-a ili se smatra tzv. „malim poreznim obveznikom” može biti porezni obveznik kao stjecatelj dobara iz druge države članice. Kada proračunski korisnik …
Neprofitne organizacije sastavljaju financijski izvještaj za prvo polugodište 2023. godine na obrascu PR-RAS-NPF i predaju ga FINA-i najkasnije do ponedjeljka, 31. srpnja 2023. godine. Do zaključenja ovog broja časopisa Riznica, Ministarstvo financija nije objavilo Uputu za sastavljanje financijskih izvještaja neprofitnih organizacija na svojim internetskim stranicama pa se u članku detaljnije pojašnjava tko su obveznici predaje …
Konsolidirani financijski izvještaji u sustavu proračuna jesu izvještaji u kojima se podaci za više međusobno povezanih proračuna i/ili proračunskih korisnika (grupe) prezentiraju kao da se radi o jedinstvenom subjektu. Krajnji cilj konsolidacije u sustavu proračuna je dobiti informacije o općoj državi/općem proračunu kao cjelini. Proces u sustavu konsolidacije propisan je Zakonom o proračunu i Pravilnikom …
Ulaskom Republike Hrvatske u eurozonu izmijenjen je i način utvrđivanja visine zateznih kamata. Izmjene Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 114/22., Uredba 156/22.) i Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Nar. nov., br. 114/22.) stupile su na snagu 1. siječnja 2023. Od 1. siječnja 2023. polazna osnovica za izračun zatezne kamate je kamatna …
Primjena Dodatka I. o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora ugostiteljstva (Nar. nov., br. 55/23.) zaključenog 26. travnja 2023. proširuje se na sve poslodavce i radnike u Republici Hrvatskoj u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, područje I, odjeljci 55 i 56 Nacionalne klasifikacije djelatnosti 2007. – NKD 2007. (Nar. nov., br. 58/07). Dodatak …
Ograničenje rada nedjeljom se u našoj državnopravnoj tradiciji pokušalo riješiti u više navrata. Zakon o trgovini (Nar. nov., br. 87/08., 116/08., 76/09., 114/11., 68/13., 30/14., 32/19., 98/19. i 32/20.) nacionalni je Zakon koji na sveobuhvatan način uređuje djelatnost trgovine. Prema novom zakonskom rješenju radno vrijeme trgovina, prodajnih objekata uređuje se na način da su trgovine …
Obuhvat mjere dubinske analize Dubinska analiza stranke pri uspostavljanju poslovnog odnosa obuhvaća: utvrđivanje identiteta stranke i provjeru njezina identiteta na osnovi dokumenata, podataka ili informacija dobivenih iz vjerodostojnoga, pouzdanoga i neovisnoga izvora, uključujući, ako ga stranka ima, kvalificirani certifikat za elektronički potpis ili elektronički pečat ili bilo koji drugi siguran, daljinski ili elektronički, postupak identifikacije …
Zakonom o računovodstvu, Općim poreznim zakonom, Zakonom o porezu na dohodak, ali drugim propisima uređena je obveza čuvanja poslovne dokumentacije. U članku su prikazani rokovi, način i ostala pravila vezana uz čuvanje računovodstvene dokumentacije. Također, i nakon brisanja trgovačkog društva iz sudskog registra potrebno je računovodstvenu dokumentaciju čuvati u za to propisanim rokovima. Izmjenama Zakona …
Do 21. lipnja 2023. otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga u okviru drugog prioriteta Interreg programa Slovenija – Hrvatska za razdoblje 2021. – 2027., čiji je specifičan cilj jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i socijalnim inovacijama. Partneri iz slovensko-hrvatskog prekograničnog područja, koje obuhvaća devet statističkih regija u Sloveniji …
U Republici Hrvatskoj ovrha je uređena Ovršnim zakonom. Ovrha na plaći skup je radnji pomoću kojih ovrhovoditelj prisilno ostvaruje svoje novčane tražbine, čime su poslodavci stavljeni u položaj posrednika ili izvršitelja. Materija je sama po sebi složena, propis se često mijenja, stoga se u praksi javlja nesigurnost jesmo li postupili u skladu s propisom i …
Izmjenama i dopunama Zakona o radu od 1. siječnja 2023. godine prošireni su slučajevi za koje radnik ostvaruje pravo na plaćeni i slučajevi za koje ostvaruje pravo na neplaćeni dopust. Radnik ima pravo na korištenje plaćenog dopusta za osobito važne potrebe. Što se smatra važnim osobnim potrebama propisano je Zakonom o radu, a kolektivnim ugovorom, …
Zakonom o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (Nar. nov., br. 109/17., 39/19. i 151/22., dalje u tekstu: Zakon), ustanovljen je veliki broj obveznika koji su dužni provoditi mjere, radnje i postupke za sprječavanje i otkrivanje pranja novca i financiranja terorizma. Radi se o pravnim i fizičkim osobama koje su taksativno navedene u čl. 9 …
Dana 1. siječnja 2023. godine na snagu je stupio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu (Nar. nov., br. 151/22.). U članku se daje prikaz novih odredaba Zakona o radu kojima su uređeni radno vrijeme i plaća …
Član uprave i izvršni direktor trgovačkog društva, likvidator i upravitelj zadruge (dalje u tekstu: član uprave) ne mora i može biti radnik u radnom odnosu u društvu (ili zadruzi) u kojemu obavlja funkciju. Za člana uprave koji je zaposlen u društvu u kojemu obavlja funkciju člana uprave, doprinosi se obračunavaju na propisanu mjesečnu osnovicu za …
Izmjenama i dopunama Zakona o radu koje su na snazi od 1. siječnja 2023. godine, nisu mijenjane odredbe o pravu radnika na godišnji odmor, visini naknade plaće za razdoblje korištenja godišnjeg odmora, ni pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Novina je obveza poslodavca da radniku koji ostvaruje pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor …
Kada putnička agencija sa sjedištem na području EU prodaje tuđu uslugu vezanu za putovanje (smještaj ili prijevoz) obvezna je primjenjivati posebni postupak oporezivanja. U posebnom postupku PDV se obračunava samo na maržu, a po izravnim ulaznim računima ne koristi se pretporez. Ovaj postupak agencije primjenjuju kada posluju u svoje ime, a za račun stvarnih pružatelja …
Putnici s prebivalištem u trećim zemljama mogu ostvariti povrat PDV-a plaćenog za nabavu dobara u maloprodaji na području Republike Hrvatske, a koja u propisanom roku izvezu s područja Europske unije u okviru putničkog prometa. Na ovaj način osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Europske unije ostvaruju porezno oslobođenje naknadno kroz povrat poreza …
Korištenjem nacionalnog sustava za povrat PDV-a (VAT Refund), hrvatski porezni obveznici koji su upisani u registar obveznika PDV-a i obavljaju oporezive isporuke dobara ili usluga, mogu podnijeti zahtjev za povrat PDV-a iz drugih država članica EU u kojima nemaju poslovni nastan. Zahtjev za povrat smatra se podnesenim samo ako je porezni obveznik ili njegov opunomoćenik, …
Radnik koji prema Zakonu o tržištu rada radi na temelju dnevnih ugovora o radu, može raditi do 90 dana u godini, a poslodavac za njega plaća doprinose kupnjom vrijednosnog kupona.Cijena jednog dnevnog kupona za 2023. godinu iznosi 3,65 eura.Zarada radnika oporezuje se kao drugi dohodak, po stopi od 10 % i smatra se konačnim dohotkom …
Provođenje revizije financijskih izvještaja, obveza je koju propisuje Zakon o reviziji i Zakon o računovodstvu. Uz navedenu obvezu, reviziji podliježu i subjekti (trgovačka društva) prilikom statusnih promjena propisanih u Zakonu o trgovačkim društvima. Statusne promjene u skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima su povećanje temeljnog kapitala trgovačkog društva, priključenje trgovačkog društva, pripajanje i spajanje …
Početni revizijski angažman je angažman u kojemu financijski izvještaji za prethodno razdoblje nisu bili revidirani ili je financijske izvještaje za prethodno razdoblje revidirao prethodni revizor. Stoga, kada revizor obavlja početni revizijski angažman, odgovoran je provesti određene postupke u vezi s početnim stanjima, kako bi prikupio dostatne i primjerene revizijske dokaze s ciljem izražavanja mišljenja o …
Veliki poslovni subjekti i subjekti od javnog interesa koji su obveznici primjene Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (MSFI) u skladu sa Zakonom o računovodstvu (čl. 17. st. 3.) obveznici su izračuna i objave EPS. Osnovni korisnici ovoga indikatora jesu investitori u vlasničke instrumente na financijskim tržištima. Svrha ovoga indikatora je pomoć u donošenju investicijskih odluka …
Zakon o trgovačkim društvima predviđa, a Zakon o računovodstvu propisuje situacije kada je poduzetnik obvezan formirati ostale rezerve. Obveza se odnosi na trgovačka društva koja u poslovnim knjigama imaju evidentirane neotpisane troškove razvoja, kapitalizirane na poziciji nematerijalne imovine te prihode od metode udjela, u slučajevima kada nije donesena odluka o isplati dobiti. Autor u članku …
Jedan od zadataka poreznih obveznika razmatranje je i procjena strukture obveza. Naime, kao i kod otpisa potraživanja, tako su i obveze društva podložne zastari odnosno otpisu ako društvo stekne zakonske preduvjete u korist navedene radnje. Spomenute obveze najčešće su rezultat poslovanja s dobavljačima ili kreditorima društva, a otpis se provodi u korist prihoda, što direktno …
Prilikom sklapanja ugovora s kupcima moguće je ugovoriti prodaju proizvoda s pravom na povrat ispravnih proizvoda. Stoga, sukladno odredbama MSFI-a 15 – Prihodi na temelju ugovora s kupcima, kada subjekt određuje cijenu transakcije i iznos koji se može priznati za isporučena dobra, potrebno je razmotriti je li ugovoreno pravo povrata proizvoda od strane kupca. Ako …
Dugotrajna materijalna imovina odnosi se na imovinu namijenjenu za korištenje u proizvodnji proizvoda ili isporuci roba ili usluga, za iznajmljivanje drugima ili u administrativne svrhe, očekuje se da će se koristiti duže od jednog razdoblja i namijenjena je za korištenje na neprekidnoj osnovi u svrhu aktivnosti poduzetnika. Ovisno o karakteristikama nekretnina (tj. zemljišta i građevinskih …
Pri obradi poslovne dokumentacije ili pri analizi i pregledu pozicija bruto bilance vrlo često se dogodi situacija da se nakon proteka jednog ili više izvještajnih razdoblja naknadno utvrde troškovi koji su trebali teretiti to izvještajno razdoblje. Takvi slučajevi mogu biti značajni ili neznačajni za utvrđivanje financijskih izvještaja tekuće godine. Ponekad se radi o samo zagubljenom …
Izvješće o informacijama o porezu na dobit predstavlja nov izvještaj kojim se pokušava omogućiti građanima EU bolju procjenu doprinosa multinacionalnih poduzeća blagostanju društva u svakoj državi članici. Multinacionalna poduzeća bit će dužna sastavljati, objavljivati i učiniti dostupnima informacije o porezu na dobit. Ministarstvo financija u postupku je prijenosa predmetnih odredbi Direktive u Zakon o računovodstvu …
Aktualnu gospodarsku situaciju gledajući globalno i lokalno obilježavaju sve teži, gotovo krizni uvjeti, odvijanja poslovnih procesa. Velike su promjene nastupile prije tri godine i teško ih je komparirati s teškim situacijama već viđenim u prošlosti. Posljedice koje ispaštaju poslovni subjekti danas nisu samo velike financijske štete koje je donijela pandemija, rat u Ukrajini, energetska kriza, …
Proračunski korisnici i neprofitne organizacije smatraju se trgovcima ako prodaju svoje proizvode potrošačima. Udruga je, kao i svaki drugi prodavatelj, obvezna potrošaču prodanu robu predati bez nedostatka. No ako se nedostatak ipak pojavi tko je odgovoran za materijalne nedostatke, za koje nedostatke uopće postoji odgovornost, što treba poduzeti kupac, rokovi u kojima se radnje imaju …
Zakonom o pravu na pristup informacijama (Nar. nov., br. 25/13., 85/15. i 69/22.), osigurava se korisniku pravo na pristup informacijama. Korisnik toga prava može biti svaka domaća ili strana fizička i pravna osoba, a korisnik ima pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti. Zakonom su propisane i iznimke pa se Zakon ne primjenjuje …
Prvim dijelom članka pojašnjava se na praktičan način provođenje ex post kontrole provedbe postupka javne nabave koji se financiraju EU sredstvima. Člankom se pojašnjavaju tematska pitanja pa i poglavlja kontrole te koji postupci odnosno aktivnosti su prihvatljivi kao ispravni i ne predstavljaju osnovu za utvrđivanje nepravilnosti. Iako se člankom ukazuje na ispravnost postupanja, sami navodi …
U županijama, općinama i gradovima u kojima su ispunjeni uvjeti određeni Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, 7. svibnja 2023. godine provedeni su izbori za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina u sljedećem četverogodišnjem razdoblju. Odlukom Vlade RH propisana je visina naknade za članove izbornih tijela koji su radili na provođenju tih izbora …
Uvjeti i načini nabave poljoprivrednih proizvoda za potrošnju u kuhinjama školskih, vrtićkih, bolničkih ili drugih ustanova ovisi o poreznom statusu poljoprivrednog proizvođača. Ako se proizvodi otkupljuju od samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva (SOPG) budući da nije obveznik poreza na dohodak, SOPG prema poreznim propisima nije obvezan izdati račun, ali zbog primjene Zakona o elektroničkom izdavanju računa u …
Davanje i primanje predujmova u sustavu proračuna nije zabranjeno, ali postoje određena ograničenja na koja treba obratiti pozornost. Za razliku od primljenih predujmova za koje nema nikakvih ograničenja, davanje predujmova od strane proračunskih korisnika limitirano je zakonskim i drugim odredbama od strane osnivača. Primatelj predujma evidentira obvezu po primljenom predujmu, a uplatitelj predujma potraživanje za …
Ustanove svih razina obrazovanja i druge organizacije koje ispunjavaju uvjete propisane pravilima o korištenju bespovratnih sredstava iz EU programa Erasmus+, mogu preko Agencije za mobilnost ostvariti bespovratna sredstva namijenjena provođenju određene mjere iz toga programa i tako realizirati projektnu aktivnost za koju su sredstva odobrena. Svrha provođenja programa mobilnosti vezana je cjeloživotno učenje, razmjenu iskustava …
Ministarstvo financija, kao i svake godine, priprema Okružnicu o predaji financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja za subjekte u sustavu općeg proračuna. U članku se daje kratak pregled sastavljanja, rokova predaje te ostalih specifičnih poslovnih događaja i njihovih knjigovodstvenih evidencija na koje je potrebno obratiti pozornost prilikom predaje polugodišnjih financijskih izvještaja …
Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 19. svibnja 2023. usvojila je Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu. Autorica daje pregled očekivanih kretanja prihoda i rashoda državnog proračuna s osvrtom na manjak državnog i procjenu ukupnog manjka proračuna opće države …
Stranke Kolektivnog ugovora ugostiteljstva su 26. travnja 2023. godine sklopile Dodatak I. o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora ugostiteljstva sklopljenog 11. travnja 2022. godine (Nar. nov., br. 55/23.). Dodatak I. je stupio na snagu i primjenjuje se od dana potpisa, ali sve do stupanja na snagu Odluke o njegovoj proširenoj primjeni obvezuje samo poslodavce koji …
Do 17. svibnja otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga pod nazivom „Start-up / spin-off poduzeća mladih istraživača“. Natječaj je namijenjen novoosnovanim ili nedavno osnovanim mikro ili malim poduzećima čiji su vlasnici (ili suvlasnici) doktorski studenti i istraživači koji su najviše prije sedam godina stekli doktorat, a zaposleni su u javnim istraživačkim organizacijama. Ukupni iznos …
Posljednjih godina tržište rada dramatično se mijenja. Brojne zemlje Europske unije, uključujući i Hrvatsku, susreću se s nedostatkom radnika, a nerijetko se tada poseže za stranim radnicima. Nedostatak radnika je posebice izražen u nekim djelatnostima. Potrebna je brza i okretna administracija koja ne bi trebala usporavati procese pribavljanja radnika ni na koji način, a opet …
Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora je institut radnog prava uređen u čl. 123. Zakona o radu (Nar. nov., 93/14., 127/17., 98/19. i 151/22.). Svrha je ovog instituta da se radnika, bez obzira što mu se ugovor o radu otkazuje, ipak nastoji zadržati u radnom odnosu, ali pod izmijenjenim uvjetima. Radi se o slučaju kad se …
U slučaju kada poslodavac upućuje radnika na službeni put, radnik u pravilu na službenom putu provede više sati u odnosu na njegovo ugovoreno dnevno radno vrijeme. Smatraju li se svi sati provedeni na službenom putu radnim vremenom radnika ili vrijeme provedeno na putu ne ulazi u radno vrijeme? Kako se u evidenciji radnog vremena radnika …
Test razmjernosti i javnog interesa je pojam iz Zakona o pravu na pristup informacijama (Nar. nov., br. 25/13., 85/15. i 69/22.). Test razmjernosti i javnog interesa definira se kao procjena razmjernosti između razloga za omogućavanje pristupa informaciji i razloga za ograničenje te omogućavanje pristupa informaciji ako prevladava javni interes. Kod provođenja testa razmjernosti i javnog …
U suvremenim uvjetima jednostavna analiza zauzetosti kapaciteta i ukupnog prihoda u hotelijerstvu postaje sve više nedovoljna za realnu ocjenu efikasnosti poslovanja hotela jer zahtijeva čitav niz odluka i tehnika te potpuno razumijevanje potražnje na hotelskom tržištu, opravdavajući tezu kako isključivo prema ostvarenoj dobiti treba mjeriti efikasnost poslovanja hotela. Pokazatelj GOPPar postaje sve važniji pokazatelj efikasnosti …
Nabava osobnog automobila na leasing ima određene specifičnosti u pogledu vođenja evidencije i priznavanja izdataka ovisno o tome radi li se o operativnom ili financijskom leasingu. Autorica u članku piše o uvjetima za priznavanje pretporeza, iskazivanju izdataka te načinu evidentiranja u poslovnim knjigama nabave osobnog vozila putem financijskog ili operativnog najma kod obrtnika obveznika poreza …
Hrvatski sabor je 17. ožujka 2023. godine na 15. sjednici donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, koji je objavljen u Nar. nov., br. 33 od 24. ožujka 2023. godine, a stupio je na snagu 1. travnja 2023. godine, osim članka 19. stavaka 3. i 5. koji utvrđuju povećanje iznosa sudjelovanja …
Od 1. siječnja 2023. godine na snazi je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju.1 Vezano uz izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju, kao i donošenje novih propisa, izmijenjen je i dopunjen Pravilnik o vođenju matične evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.2 U članku se daje prikaz promjena u mirovinskom sustavu koje …
Obrazac GOD-DOP propisan je Pravilnikom o doprinosima i obvezan je prilog zahtjevu za provođenje godišnjeg obračuna doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti koji osiguranik može zatražiti od Porezne uprave. Prema Uputi MF Središnjeg ureda PU, pri popunjavanju Obrasca GOD-DOP za 2022. godinu potrebno je plaće i ostale primitke uz plaću isplaćene u 2023. godini u …
Sezonsko zapošljavanje radnika uređuju dva zakona: Zakon o radu i Zakon o tržištu rada. Zakon o radu omogućava sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme zbog povećanog opsega posla u sezoni i sklapanje ugovora o radu za stalne sezonske poslove, na određeno ili na neodređeno vrijeme. Zakon o tržištu uređuje uvjete i postupak sklapanja ugovora …
Sustav kontrole kretanja trošarinskih proizvoda – EMCS sustav, koji se trenutačno upotrebljava za kretanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine od 13. veljače 2023. godine, proširen je na kretanje trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u jednoj državi članici, a koji se premještaju na teritorij druge države članice u komercijalne svrhe kako bi tamo bili …
Zakonom o PDV-u propisana je mogućnost primjene posebnog postupka oporezivanja marže kod prodaje rabljenih dobara. Obračun PDV-a na ostvarenu razliku između nabavne i prodajne vrijednosti (ostvarenu maržu) primjenjuje se samo ako su rabljena dobra nabavljena od dobavljača koji nije zaračunao PDV ili od dobavljača koji je također kod prodaje primijenio posebni postupak oporezivanja marže. Posebni …
Poslodavac smije svim svojim radnicima (zaposlenima na neodređeno ili određeno, s punim ili nepunim radnim vremenom) neoporezivo nadoknaditi troškove prehrane. Porezni propisi u tom smislu predviđaju dva modela neoporezivih primitaka za radnike: isplatu u novcu do 796,44 € godišnje ili podmirivanje prehrane na temelju vjerodostojne dokumentacije do 1.592,76 € godišnje. Izmjenama poreznih propisa krajem 2022 …
U tijeku obavljanja revizije financijskih izvještaja društva, obveza je revizora prikupiti revizorske dokaze i sastaviti ih u odgovarajuću revizorsku dokumentaciju. Uz pomoć potpune dokumentacije revizor može s većom razinom pouzdanosti i uvjerenja izraziti revizorsko mišljenje i sastaviti revizorsko izvješće. Radna dokumentacija u reviziji propisana je odredbama Zakona o reviziji i Međunarodnim revizijskim standardima (u daljnjem …
Zakonom o računovodstvu, Općim poreznim zakonom, Zakonom o porezu na dohodak, ali i drugim propisima uređena je obveza čuvanja poslovne dokumentacije. U članku su prikazani rokovi, način i ostala pravila vezana uz čuvanje računovodstvene dokumentacije. Isto tako i nakon brisanja trgovačkog društva iz sudskog registra potrebno je računovodstvenu dokumentaciju čuvati u za to propisanim rokovima …
U svom poslovanju, poduzetnici se koriste različitim oblicima imovine. Takvo posjedovanje imovine podložno je situaciji u kojoj se spomenuta imovina može oštetiti na različite načine. Prirodna nepogoda jedna je od posljedica koje ostavljaju imovinu u većem ili manjem dijelu neupotrebljivom. Tako nastala šteta na imovini poduzetnika ima trenutačne posljedice na njegovo poslovanje koje se očituju …
Prodaja dugotrajne materijalne imovine česta je transakcija u poslovanju poduzetnika. Porezni i računovodstveni tretman prodaje dugotrajne materijalne imovine ima svojih specifičnosti, osobito kada je riječ o prodaji osobnih automobila. Računovodstveni i porezni tretman uvelike ovise o nekoliko faktora, kao što su informacija o tome kada je sredstvo nabavljeno, od koga je nabavljeno, je li postojala …
Za izglasavanje dividendi / udjela u dobiti relevantan je Zakon o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 18/23.). Za dionička društva skupština je nadležna za raspodjelu dobiti (ZTD, čl. 275.). Kod društava s ograničenom odgovornošću članovi društva temeljem društvenog ugovora donose odluku o raspodjeli dobiti (ZTD, čl. 406.). Dakle, osnovica za izglasavanje dividendi/udjela u …
Udruga se može pojaviti u ulozi poslodavca i tada su prilikom izvršavanja radnog odnosa, poslodavci kao i bilo koje drugo trgovačko društvo, obrt, ustanova i slično. Prestanak ugovora o radu može postati delikatna situacija i za poslodavca i za radnika, stoga valja uzeti u obzir zakonsku proceduru koju valja slijediti …
Obveze za isključenje se dijele na obvezne osnove za isključenje i fakultativne osnove za isključenje. Kroz fakultativne osnove za isključenje uključeno je jedno od najvažnijih, ako ne i najvažnije načelo javne nabave, načelo tržišnog natjecanja. One ostavljaju mogućnost izbora naručiteljima da dokumentacijom o nabavi propišu koje će osnove provjeravati kod ponuditelja. Za svaku od propisanih …
Zaposlenici javnih službi ostvaruju pravo na dnevnice i ostale troškove službenih putovanja na temelju čl. 62. Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama. Iako je visina dnevnice izjednačena s neoporezivom svotom dnevnice, uvjeti za ostvarivanje prava na dnevnicu u javnim službama su povoljnije uređeni jer nije propisan uvjet udaljenosti od najmanje 30 …
Proračunski korisnici u 2023. g. prvi puta rade izmjene i dopune (rebalans) financijskog plana u cijelosti sukladno odredbama novog Zakona o proračunu. Postupak donošenja financijskog plana propisan je čl. 33.-36. Zakona o proračunu, a izmjene i dopune financijskog plana definirane su odredbama čl. 38. i 46. Zakona o proračunu. Zakon o proračunu propisuje kako se …
Sve su češći slučajevi kada neprofitne organizacije koje koriste mogućnost darivanja radnika to rade u vidu poklon kartica ili bonova. Isto tako, postoje slučajevi kada neprofitna organizacija dobije donaciju od druge pravne osobe (najčešće trgovačkog društva), ali ne u vidu novca na računu, već kao poklon karticu kojom onda od donatora naručuje robu do iznosa …
Zakonom o proračunu i Pravilnikom o proračunskom računovodstvu propisane su poslovne knjige, rokovi i način čuvanja poslovnih knjiga i knjigovodstvenih isprava. U svom poslovanju, obzirom na nepovezanost između programskih rješenja zaprimanja računa u elektroničkom obliku i sustava odobravanja i računovodstvenog evidentiranja, obveznici zaprimanja računa u elektroničkom obliku taj račun zaprimljen u e-obliku printaju i tako …
Leasing je danas postao sastavni dio financijskog svijeta, alternativa kreditnom financiranju pa zauzima visoko mjesto u financiranju nove tehnike i tehnologije. Brojni su razlozi za korištenje najma, a najčešći su jednostavnost i brzina, povećanje likvidnosti, beznačajan početni odljev kapitala i u posljednje vrijeme, jeftiniji način financiranja. Sve češće se kod proračunskih korisnika nabavlja oprema i …
Uz časopis broj 1/2023., pretplatnici su dobili i poseban prilog RIF-ove OBAVIJESTI. Prilog sadrži korisne informacije koje računovođe svakodnevno koriste i trebaju u svome radu. Podaci u navedenom prilogu, ažurirani su s propisima koji su objavljeni zaključno u Nar. nov., br. 1/23. Većina objavljenih podataka ne mijenja se tijekom godine, pa ćemo u sljede- ćim …
Do 28. travnja (najkasnije) otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga pod nazivom „Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom osnovne materijalne pomoći“, koji se najvećim dijelom financira iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije. Ukupna bespovratna sredstva raspoloživa na ovom natječaju iznose 2.655.000 eura. Na poziv se mogu javiti neprofitne pravne osobe koje imaju odobrenje …
Osiguravanje dovoljne količine radne snage poslodavcima je posljednjih godina sve veći izazov. Pitanja kako zaposliti umirovljenika, stranca pa i maloljetnika, itekako su učestala. Nema zapreke da se mladi radno aktiviraju, no valja uvažiti cijeli niz posebnosti prilikom sklapanja ugovora o radu i organizacije rada mlade osobe. Države članice Europske unije su se Direktivom obvezale da …
Uloga i ovlaštenja sindikalnog povjerenika i sindikalnog predstavnika, što se zakonskog uređenja tiče, uglavnom su propisani Zakonom o radu (Nar. nov., br. 93/14., 12/17., 98/19. i 151/22.). Neke odredbe o sindikalnom povjereniku sadržava i Zakon o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14. do 96/18.). Osnovna razlika između sindikalnog povjerenika i predstavnika je da je …
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu (Nar. nov., br. 151/22.) je u vezi sa zaštitom dostojanstva radnika uveo neke novine koje se odnose na osobe koje su osim poslodavca ovlaštene primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika. Nakon 1. siječnja 2023. godine, od kada se primjenjuju izmjene i dopune Zakona o …